Salta vindar
och söta drömmar på Tjörn
I Kårevik, på den allra sydligaste delen av Tjörn, har Marcus och Helena Wingolf byggt sitt drömhus. På en klippa med milsvid utsikt över hav, kobbar och skär tronar en villa med plats för en avslappnad och enkel sommartillvaro.
Marcus och Helena Wingolf hade länge funderat på att bygga ett sommarhus i Kårevik på Tjörn. Marcus är uppväxt på orten och fick ärva en tomt för flera år sedan och beslutet att bygga mognade fram med tiden.
– Vi bor i Stenungsund, så vi har bara en halvtimme hit med bil. På så sätt kan vi åka hit på helger och när helst det passar utan att flytta hit permanent just nu när barnen är små, berättar Helena. Att bygga ett nytt hus i en anrik skärgårdsidyll ställer krav på utformningen. Målet för Marcs och Helena var att bygga ett hus i modern stil som ändå smälter in på ett bra sätt med befintlig bebyggelse.
– Vi fick kontakt med arkitekt Pernilla Kindell på Klok Arkitektur som frågade vad vi ville ha. Vi var ute efter ett hus som symboliserar det enkla livet med minimalt underhåll. Samtidigt som det ska spegla hav, himmel och lugn och ro, berättar Helena. Marcus och Helena köpte i princip Pernillas förslag rakt av; En villa med två huskroppar där taken möts på mitten och nästan bildar formen av en fågel som landat på klippan. Fasaden är klädd med värmebehandlad furu som kommer att bli silvergrå med åren och på så vis smälta in ännu bättre med omgivande klipplandskap. Tillsammans med ett tak av aluminiumplåt och fönster och skjutpartier från Westcoast Windows är huset så nära underhållsfritt det går att komma.
– Entreprenören som bygger huset, Json bygg, kollade upp olika fönsterlösningar och gick igenom konstruktionen hos flera leverantörer. Vi kunde konstatera att Westcoast Windows lösning, med en rejäl och snygg konstruktion och utsida av aluminium, var det som passade oss bäst. Det är ju mycket salta vindar och blåst här, så det gäller att hitta lösningar som håller i längden, konstaterar Marcus.
– För oss har det också varit viktigt att få hjälp och råd från våra leverantörer. Där har vi väldigt bra erfarenhet av Westcoast Windows som varit väldigt tillmötesgående och haft en personlig service. Det är ju en stor investering så man vill ju att alla beslut ska bli så bra som möjligt, säger Helena.
Invändigt består huset av tre sovrum, ett sovloft, två badrum och ett stort allrum och kök. Från det senare har familjen en vidunderlig utsikt tack vare de generösa fönsterpartierna. Här ser de ut över de klassiskt vita fasaderna påÅstol vidare ända ner till Carlstens fästning.
– Det finns ett slags lugn över hela området. Inte bara med den oslagbara utsikten över havet – vi ser även ner till badplatsen och det gamla samhället i Kårevik, berättar Marcus Wingolf. Villan på klippan i Kårevik är dock inte ensam. Precis intill Marcus och Helenas sommarhus finns en villa som i princip ser likadan ut.
– Det är min syster och hennes familj som också byggt ett hus här. Deras hus har samma grundform som vårt men de har gjort lite andra val på vägen. Men vi har samma leverantör av fönster och skjutpartier, berättar Marcus.